MUSİBETİN GELİŞ SEBEBİ 

GÖZ HASTALIKLARI

İÇ DARLIĞI VE ASTIM ÜZERİNE

MİGRENBelanın geliş sebepleri
Sual: Bazı hadis-i şeriflerde, Peygamberi sevenin, çeşitli musibetlere maruz kalacağı ve Ona düşmanlık edenin ise, mal ve evladının çok olacağı bildiriliyor. Bunların açıklaması nasıldır?
CEVAP
İnsanlara dert, bela, musibet birkaç bakımdan gelir:
1- Bunlardan biri işlediğimiz günahlar sebebiyledir. Bela ve musibet, günahlara tevbe etmemiz için davettir. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Belaların gelmesine sebep günah işlemektir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Size gelen musibet, işlediğiniz [günahlar] yüzündendir.) [Şura 30]

(Sana gelen kötülük, kendindendir, [günahların yüzündendir.]) [Nisa 79]

(Bir millet, kendini bozmadıkça, Allah onların hallerini değiştirmez.) [Rad 11]

2- Bela, hastalık ve musibetler, günahların kefareti [affolması] için gelir. Dünyada musibetlere maruz kalıp da güzelce sabreden kimse, ahirete günahsız gider.
Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Her musibet, affedilecek bir günah için gelir.) [Ebu Nuaym]

(Mümine gelen her sıkıntı, günahlarına kefaret olur.) [Buhari]

(Müminin günahları affoluncaya kadar bela ve hastalık gelir.) [Hakim]

İnsan kendisine gelen beladan hoşlanmaz. Halbuki günahları affolacak ve güzel sabrederse ahirette büyük nimetlere kavuşacaktır. Kur'an-ı Kerim'de mealen buyuruldu ki:
(Hoşlanmadığınız şey sizin iyiliğinize; sevdiğiniz şey de, kötülüğünüze olabilir. Siz bilmezsiniz, Allah bilir.) [Bekara 216]

3- Cennette yüksek derecelere kavuşması için mümine musibet gelir. Bunun için Peygamberlere çok bela gelmiştir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Nimete kavuşması için insana musibet gelir.) [Buhari]

(Musibet, kavuşulacak bir derece için gelir.) [Ebu Nuaym]

(Allahü teâlânın hayrını murad ettiği kul, belaya maruz kalır.) [Taberani]

(Kişi, hep sıhhat ve selamette olsa idi, bu ikisi onun helakı için kâfi gelirdi.) [İ.Asakir]

(Mümin, keler deliğine saklansa, ona, eza edecek biri musallat olur.) [Beyheki]

(Dünya, [Cennetteki nimetlerin yanında] mümine zindandır.) [Müslim]
(Allah’ı ve Resulünü seven, belaya [hazırlıklı olsun] zırh giysin!) [Beyheki]

(En şiddetli bela, Peygamberlere, velilere ve benzerlerine gelir.) [Tirmizi]

Demek ki belanın en şiddetlisi, Allahü teâlânın çok sevdiği kimselere geliyor. Belalara sabır, sıddıkların derecesidir. Peygamber efendimiz, kendisine gelecek musibetlere karşı dayanma gücü vermesi için Allahü teâlâya dua ederdi.

4- Bela, imtihan için de gelir. Bakalım kul, Allahü teâlânın gönderdiği belaya razı olacak mı, olmayacak mı? Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Şüphe edilen altın, ateşle muayene edildiği gibi, insan da bela ile imtihan olur.) [Taberani]

(Ya Rabbi, beni sevene, hayırlı mal ver! Bana düşmanlık edene de çok mal, çok evlat ver!) [İbni Asakir)

www.tevbeterapisi.com
GÖZ HASTALIKLARI    15.12.2020

Daha önce eşinin aşırı kıskançlığı üzerine danışmanlık yaptığım danışanım, eşinin göz rahatsızlığı için aradı. Doktor glokom teşhisi koymuştu. Bu, riskli bir göz hastalığı. Ben direk zekat konusunu sordum. Çünkü zekat kusuru bedende başta böbrek, göz, karaciğer, troid, beyin, kalp ve sindirim sistemini etkiler. Danışanım eşinin 250 gr kadar altını olduğunu fakat bir akrabalarına 3 yıl önce borç verdikleri için zekatını vermediklerini söyledi.Oysa müctehidlerin çoğunluğuna göre, kesin gelecek alacaklar için zekatın her yıl verilmesi gerekir. Danışan, altınların 3 yıllık zekatlarını verdikten sonra eşinin gözündeki rahatsızlık tıbbi bir müdahele olmadan iyileşti Allah’ın izniyle.
Göz rahtsızlıkları ile ilgi şunlara bakarız;
1. Kişi veya soyunda zekat vermeme veya eksik verme var mı?
2. Kişi ve soyunda gözlere okunan beddua; kör olasıca, gözün kör olsun, gözüne dizine dursun, gözün çıksın, gözün yaşı kurumasın. Bir masuma bu beddua yapıldıysa size geri de dönebilir. Çocuklarının gözüne dizine dursun gibi. İnsanın kendine beddua etmesi, “Gözlerim kör olsaydı da...” gibi.
“Kul, herhangi bir şeye lanet ettiğinde o lanet gökyüzüne çıkar. Semanın kapıları ona kapanır. Sonra yere iner, yeryüzünün kapıları da ona kapanır. Sonra sağa sola bakınır, girecek yer bulamaz da lanet edilen kişiye döner. Eğer gerçekten lanete layık ise onda kalır, değilse lanet edene döner.” (Ebu Davud)
3. Körlere yapılan kınama veya zulüm.
4. Birinin veya bir hayvanın kör olmasına yol açacak şekilde kişi veya soyunun zulmetmesi.
5. Çocuk hakkında; sağlıkla doğarsa, oğlum olursa gibi Kur’an adakları adanıp yerine getirilmemesi.
6. Kendisi veya soyda şahit olunan bir olayla ilgili “Görmedim" veya görmediğini "Gördüm" diyerek birinin haksızlığa uğramasına sebep olma.
7. Aşırı faiz ile meşguliyet.
8. Allah’a karşı “Beni görmüyor musun?” gibi isyanlar.

Bunlar aklıma gelen bazı sebepler. Her vaka kendi içinde özeldir. Sebepler sadece bunlarla sınırlı olmaz. En doğrusunu Allah bilir. 

www.tevbeterapisi.com

Grupta daha önce bir arkadaşımız bu şekilde derdini paylaşmıştı. Arkadaşımızla yaptığımız çalışma sonucunda yerine getirilmemiş oruç adağı ve ölüm temennisinde bulunmak neticesinde bu problemleri yaşadığı tesbitinde bulunduk. Allah'a şükür; kılınan tevbe namazları, okunan tevbeler ve orucun tutulması ile problemi çözüldü.
Maalesef hayatın zor şartları kişiyi isyan günahına düşürebiliyor. "Allah'ım canımı al, ölsem de kurtulsam, lanet olsun bu hayata." gibi sözler Allah'ın 'Hayy' esmasına, Allah'ım nerde adaletin "Adl" esmasına, Allah'ım bizi görmüyor musun? "Basîr" esmasına, Allah'ım bizi duymuyor musun? "Semi esmasına, dualarımızı neden kabul etmiyorsun? "Mucib" esmasına isyandır.
"Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: 'Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.' " (Buhari, Merda, 19)

Kişi Allah'ın hangi esmasına isyan ederse, o esmanın bereketinden mahrum kalır. Göğüs bölgesinde darlık, iç huzursuzluğu, hayattan lezzet alamama, nefes darlığı-açlığı ve enseden başa doğru çıkan ağrılar yaşar.

Bunlar tevbe namazı arkasından "Hayata İsyan Tevbesi" okuyup "Estağfirullah Ya Hayy" istiğfarına devam ederlerse, astımın dahi iyileştiğine şahit oluyoruz. Hangi esmalara karşı isyan edilmişse o esmalarla tevbe edilmeli.

Astım sadece isyanla ilişkilendirilemez. Anne babayı göğüsten itme, ciğerin yansın gibi ciğerlere okunan beddua, ellerini böğrüne vura vura yapılan isyan da bunun birkaç sebebindendir. Çocukların yaşadığı astım problemi anne babayla ilgilidir. Çocuk sadece meyvedir.

Son olarak; oruç adağını yerine getirmeyenler de oruçta zorlanma, kontrol edilemeyen aşırı yeme veya tam tersi yeme yiyememe, yese de kusma ve mide rahatsızlıkları başlayabilir. Ceza amelin cinsinden gelir. "Adaklarını da yerine getirsinler.” (Hac, 22/29)

Hasılı;
Dikkat edin sizin derdiniz GÜNAHLAR, devanız da İSTİĞFARdır.”
(Hadîs-i Şerîf, Beyhakî, Şu‘abü’l-Îmân)

Mana-yı harfi cihetinden bakınca hayatın bir de bu yönü var. En doğrusunu Allah bilir.

www.tevbeterapisi.com
MİGREN    15.12.2020

Uzun yıllardan beridir baş ağrısı çeken danışanın, yemin bozduğu ve henüz keffaretini yerine getirmediği tespitini yaptık. Üçüncü gün iftar saatinde; ”İftarı açmamla beraber baş ağrım kesildi.” diye, mesaj attı. “Allah sizi kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerden ötürü sorumlu tutmaz, fakat bilerek ettiğiniz yeminlerden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefâreti, ailenize yedirdiğinizin ortalama seviyesinden on fakire yedirmek yahut onları giydirmek ya da bir köle âzat etmektir. Buna imkânı olmayan ise üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğinizde (bozarsanız) yeminlerinizin kefâreti işte budur. Yeminlerinize bağlı kalın. Allah âyetlerini sizin için bu şekilde açıklıyor ki şükredesiniz.” Maide,89
Bir başka danışan bayanın da eşine sık sık beddua ettiği ve aynı zamanda işyerinde şaka amaçlı kahve falı baktıklarını tespit ettik. O da, tevbelerini yaptıktan sonra baş ağrılarından kurtuldu Allah’ın izniyle.
Tecrübe ettiğimiz kronik baş ağrılarının bazı manevi sebepleri:
 • Yemin bozup keffaretini yerine getirmemek, çok yalan söylemek.
 • Falla uğraşma, muska takma gibi şirk ameller ile meşguliyet. Allah’ın hangi esmasına şirk koşulmuşsa onunla tevbe edilmeli.
 • Kişinin; anne babasına, eşine, eşinin akrabalarına lanet, beddua okuması ve isyan etmesi.
 • Namaz kılmamak, secde yapmamak.
 • Yerine getirilmemiş; Kur’an okuma, Yasin okuma, mevlit okutturma gibi okuma adakları.
 • Yerine getirilmemiş kurban adakları.
 • Ölsem de kurtulsam, keşke dünyaya gelmeseydim, lanet olsun hayata, bıktım bu hayattan  gibi sözlerle hayata isyan etmek.
 • Zina etmek, alkol kullanmak ve zekat vermemek.
 • Gözlere ve dişlere okunan beddualar.
 • Doğacak çocuğa ve cinsiyetine rızasızlık.
 • Çocuklardaki migren için ise anne ve babanın birbirine okudukları beddualara bakılır.
 • Gusülde suyun burna tam çekilmemesi, genizden getirilmemesi ise sinüzit sebebi olarak karşımıza çıkıyor.
Biz bu ilimde, sorunun kaynağını araştırırken konuya şöyle yaklaşırız; “Burada yer alan uzuvla hangi günahlar işlendi?” Migren konusunda da ağız, dil, göz, alın, kulaklar ve düşünce ile hangi günahların işlendiğine bakılmalı.
www.tevbeterapisi.com