fbpx
İLETİŞİM +49 177 261 55 66

DANIŞAN:

İç daralması, işlerin ters gitmesi, öfke, vesvese, kararsızlık, istikrarsızlık, ikili ilişkilerde zayıflama problemleri sebebiyle başvurdu.

HAYAT SEYRİ:

Osman Antalya’da yaşıyor. Bir müddet burada turizm sektöründe aşçı olarak çalıştıktan sonra arkadaşı ile iş kurmak için Brezilya’ya gidiyor. 5 yıl orada kalıyor. Güzel bir iş imkanı yakalıyorlar. Lüks araba alıyor, zengin bir hayat yaşıyor ve her türlü gayri meşru zevke batıyor. Kumardan büyük paralar kazanıyor ve bu kazancından da ailesine para gönderiyor.

Birgün Arjantinli müslüman bir arkadaşı kendisini Kadir gecesi programına davet ediyor. Halbuki onun Ramazan ayının başladığından bile haberi yok.

Program mekanında içine müthiş bir sıkıntı basıyor. Namazdan sonra imam tanışalım diyor. Herkes kendini tanıtıyor. Osman’a sıra geldiğinde dili tutulup kalıyor. Bir ara adeta kendinden geçtiğini hissediyor. Üçüncü kekelemeden sonra kendi işinden, arabasından, lüks yaşamından bahsetmeye başlıyor. Tabi etrafındaki Brezilyalı müslümanlar da onun her anlatışında “maşaallah” diyerek onu takdir ediyorlar.

Osman bir anda bir şeyi fark ediyor. Oradakilerin hepsi, hristiyan olarak gayri meşru zevklerin içinden gelmiş ve müslüman olmuşlardı. Kendisi ise müslüman olarak başladığı hayatta her türlü çirkinliğin içine batmış durumdaydı. Oysa kendisi on iki yaşında iken camide müezzinlik yapıyordu.

Ertesi gün ani bir kararla Türkiye’ye dönüyor. Askere gidiyor. Askerde asabi tavırlarıyla problemler yaşıyor. Artık hayatın mutsuz ve sıkıntılı dönemi başlıyor. Her gördüğünü kınayan ve eleştiren bir yapısı var.

PROBLEMİN KÖKLERİ:

1. Üniversite yıllarında maddi yönden çok sıkıntı çekmiş. Bir ara Allah’a (cc) isyanda bile bulunmuş. “Ben çalışıyorum onlar rahat, ben neden değilim?” şeklinde.
2. Amcası kumar oynayıp gayri meşru zevklerin peşine gidermiş. Babası içki ve uyuşturucu kullanırmış. Sonra tevbe etmiş. Anne devamlı olarak bunların durumunu kınayıp söylenirmiş.

MESELENİN KAYNAĞI:

1. “Allah’tan istekte bulunun. Allah kendisinden talepte bulunanları sever. En faziletli ibadet, sıkıntıların giderilmesini (yakında biteceğini düşünerek, bunu Allah’tan ümit ederek) beklemektir.” (Tirmizi, Daavat, 115)

“Kaderi tenkid eden başını örse vurur, kırar. Rahmete itiraz eden, rahmetten mahrum kalır.” (Mektubat, s. 266)

2. Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz.”(Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507)

3. «Şeytan içkide ve kumarda ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan alıkoymak ister. Artık siz vazgeçtiniz değil mi?» (Mâide, 5/91)

TAVSİYELER

1. Öncelikle anne kınamaları için tevbe etmeli.
2. Beş yıl boyunca elde edip yediği haram kazanç için sebil, kuyu gibi insanların daimi faydalanabileceği sadaka-i cariye bir eser yaptırmalı veya inşasına ortak olmalı. Çünkü haramzadelik insanda asabiyet yapar.

“SİZE DERDİNİZİ VE ONUN ŞİFASINI BİLDİREYİM Mİ? DİKKAT EDİN! SİZİN DERDİNİZ GÜNAHLAR, DEVANIZDA İSTİĞFARDIR.” ( Hadis; Beyhaki)