fbpx
İLETİŞİM +49 177 261 55 66

Bir aydır devam eden iç daralması, intihar isteği, kaygı, uyku bozukluğu, yataktan sıçrama, nefes alamama, korku, elde uyuşma, namazda vesvese, aklını kontrol edememe …

OLAY:

Bir ay önce ablası ile tartışıyor; ablasını ve yeğenini dövüyor, araya giren annesinin kolunu öyle sıkıyor ki annesinin kolu morarıyor. O akşam kendisini hastaneye zor yetiştiriyorlar. Ablası ile helalleşiyor, biraz rahatlıyor. Zevkle namaz kılarken artık vesveseden kurtulamaz hale geliyor.

İHLAL:

“Herhangi bir hayat sahibine kim işkence yapar, sonunda tevbe etmeden ölürse; kıyamet gününde Allah’da ona azap eder.” (Müsned, 11/92)
“Rahmet ve şefkat sahiplerine Rahman olan Allah rahmet eder; yeryüzü sakinlerine rahmet edin ki (müşfik olun ki), sema ehli de size rahmet etsin. (Ebu Davut, Edeb 66)

TAHLİL:

Bir insan herdem şeytanla birlikte ise şeytan ortaya çıkmaz. Müslüman bir kötülük yaparsa anında ortaya çıkar. Delikanlı inançlı ve ibadetinde bir insan.

“Öfke şeytandandır.” (hadis) Delikanlının bu kadar kontrolünü kaybetmesinin de bir sebebi var. Anne ikinci evliliğini yaparken “Bu evliliğim iyi olursa adak keseceğim.” demiş ama yıllardan beri bunu yerine getirmemiş. Yerine getirilmeyen adaklar gerek adayan gerek adanan üzerinde bir cinni şeytanın girmesine kapı açar.

Anne babanın duası, peygamberin ümmete duası gibidir. Abla, teyze ve dayı anne yarısıdır. Bunlara el kaldıran anneye el kaldırmış gibidir. Abi, amca ve hala ise baba yarısıdır. İnsan bunlara da hürmetle mesuldür.

ÇÖZÜM:

1. Anne ve abla ile helalleşip tevbe edecek.
2. Kesilmeyen kurban kesilecek.
3. Vuran ele kısas uygulanacak. “Ey temiz akıl sahipleri! Kısasta sizin için bir hayat vardır. Ümit edilir ki, korunursunuz.” (Bakara, 179)

“Başınıza gelen her musibet, sizin ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. Bununla beraber Allah, kusurlarınızın pek çoğunu da affeder.” (Şura, 30)