fbpx
İLETİŞİM +49 177 261 55 66
Daha önce eşinin aşırı kıskançlığı üzerine danışmanlık yaptığım danışanım, eşinin göz rahatsızlığı için aradı. Doktor glokom teşhisi koymuştu. Bu, riskli bir göz hastalığı. Ben direk zekat konusunu sordum. Çünkü zekat kusuru bedende başta böbrek, göz, karaciğer, troid, beyin, kalp ve sindirim sistemini etkiler. Danışanım eşinin 250 gr kadar altını olduğunu fakat bir akrabalarına 3 yıl önce borç verdikleri için zekatını vermediklerini söyledi.Oysa müctehidlerin çoğunluğuna göre, kesin gelecek alacaklar için zekatın her yıl verilmesi gerekir. Danışan, altınların 3 yıllık zekatlarını verdikten sonra eşinin gözündeki rahatsızlık tıbbi bir müdahele olmadan iyileşti Allah’ın izniyle.

Göz rahatsızlıkları ile ilgili şunlara bakarız:

1. Kişi veya soyunda zekat vermeme veya eksik verme var mı?
2. Kişi ve soyunda gözlere okunan beddua; kör olasıca, gözün kör olsun, gözüne dizine dursun, gözün çıksın, gözün yaşı kurumasın. Bir masuma bu beddua yapıldıysa size geri de dönebilir. Çocuklarının gözüne dizine dursun gibi. İnsanın kendine beddua etmesi, “Gözlerim kör olsaydı da…” gibi.
“Kul, herhangi bir şeye lanet ettiğinde o lanet gökyüzüne çıkar. Semanın kapıları ona kapanır. Sonra yere iner, yeryüzünün kapıları da ona kapanır. Sonra sağa sola bakınır, girecek yer bulamaz da lanet edilen kişiye döner. Eğer gerçekten lanete layık ise onda kalır, değilse lanet edene döner.” (Ebu Davud)
3. Körlere yapılan kınama veya zulüm.
4. Birinin veya bir hayvanın kör olmasına yol açacak şekilde kişi veya soyunun zulmetmesi.
5. Çocuk hakkında; sağlıkla doğarsa, oğlum olursa gibi Kur’an adakları adanıp yerine getirilmemesi.
6. Kendisi veya soyda şahit olunan bir olayla ilgili “Görmedim” veya görmediğini “Gördüm” diyerek birinin haksızlığa uğramasına sebep olma.
7. Aşırı faiz ile meşguliyet.
8. Allah’a karşı “Beni görmüyor musun?” gibi isyanlar.

Bunlar aklıma gelen bazı sebepler. Her vaka kendi içinde özeldir. Sebepler sadece bunlarla sınırlı olmaz. En doğrusunu Allah bilir.