fbpx
İLETİŞİM +49 177 261 55 66
Grupta daha önce bir arkadaşımız bu şekilde derdini paylaşmıştı. Arkadaşımızla yaptığımız çalışma sonucunda yerine getirilmemiş oruç adağı ve ölüm temennisinde bulunmak neticesinde bu problemleri yaşadığı tesbitinde bulunduk. Allah’a şükür; kılınan tevbe namazları, okunan tevbeler ve orucun tutulması ile problemi çözüldü.
Maalesef hayatın zor şartları kişiyi isyan günahına düşürebiliyor. “Allah’ım canımı al, ölsem de kurtulsam, lanet olsun bu hayata.” gibi sözler:
Allah’ın ‘Hayy’ esmasına, Allah’ım nerde adaletin “Adl” esmasına, Allah’ım bizi görmüyor musun? “Basîr” esmasına, Allah’ım bizi duymuyor musun? “Semi esmasına, dualarımızı neden kabul etmiyorsun? “Mucib” esmasına isyandır.

 

“Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: ‘Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.’ ” (Buhari, Merda, 19)

Kişi Allah’ın hangi esmasına isyan ederse, o esmanın bereketinden mahrum kalır. Göğüs bölgesinde darlık, iç huzursuzluğu, hayattan lezzet alamama, nefes darlığı-açlığı ve enseden başa doğru çıkan ağrılar yaşar.

Bunlar tevbe namazı arkasından “Hayata İsyan Tevbesi” okuyup “Estağfirullah Ya Hayy” istiğfarına devam ederlerse, astımın dahi iyileştiğine şahit oluyoruz. Hangi esmalara karşı isyan edilmişse o esmalarla tevbe edilmeli.

Astım sadece isyanla ilişkilendirilemez. Anne babayı göğüsten itme, ciğerin yansın gibi ciğerlere okunan beddua, ellerini böğrüne vura vura yapılan isyan da bunun birkaç sebebindendir. Çocukların yaşadığı astım problemi anne babayla ilgilidir. Çocuk sadece meyvedir.

Son olarak; oruç adağını yerine getirmeyenler de oruçta zorlanma, kontrol edilemeyen aşırı yeme veya tam tersi yeme yiyememe, yese de kusma ve mide rahatsızlıkları başlayabilir. Ceza amelin cinsinden gelir. “Adaklarını da yerine getirsinler.” (Hac, 22/29)

Hasılı;

Dikkat edin sizin derdiniz GÜNAHLAR, devanız da İSTİĞFARdır.”
(Hadîs-i Şerîf, Beyhakî, Şu‘abü’l-Îmân)

Mana-yı harfi cihetinden bakınca hayatın bir de bu yönü var. En doğrusunu Allah bilir.