fbpx
İLETİŞİM +49 177 261 55 66

Aile Problemleri

Her günah şeytanın insanlara tesir etmesine bir kapı açmaktadır. Günahın büyüklüğü ve ısrarla işlenmeye devam edilmesi ise şeytana daha da güç vermektedir. Şeytanın güçlenmesi ile beraber İslam fıtratı ile yaratılan insanda karakter kayması başlamaktadır. Artık karşımıza öfkeli, inatçı, bencil, anlayışsız, narsist, düşüncesiz, yetersiz, merhametsiz, cimri veya savurgan, şehvet düşkünü bir eş/eşler profili çıkmaktadır.

Karakterilerin kayması ile birlikte artık eşler en küçük şeylerde tartışmaya başlamaktadırlar. Aradaki sevgi ve saygı bağı ise her geçen gün zedelenmeye devam etmektedir. Bir müddet sonra ise yuva boşanma ile dağılmaktadır.

Benim aile sorunları için sunduğum hizmetlerim klasik aile danışmanlığı metodundan farklı bir yaklaşım ve çözüm süreci ile ilerlemektedir. Tarafların dinlenip orta yolu bulmak gibi bir metodu takip etmiyorum. Konuya herbir günahın kişinin aile yaşantısına etkileri olabileceği tecrübesi ile yaklaşmaktayım. Eşlerin kendi manevi temizliğini yapması ile karakter ve duygu anlamında normalleşmeler olmaktadır. Bu da daha dengeli bir aile yaşantısını netice vermektedir. 

Tevbe, istiğfar ve sadakalar ile şeytanın kişi üzerindeki tesiri zayıflamaya ve kalkmaya başlamaktadır. Bunun sonucunda aile problemlerinin de çözüldüğünü görmekteyiz. Bu konuda eşlerin ikisinin de ortak bir manevi arınma çabalamasında bulunması evliliği kurtarmayı hızlandırmaktadır.

Peygamber Efendimiz (asm) şeytanın aileye olan tesirini şöyle anlatmaktadır:
“İblis tahtını su üzerine kurar. Sonra kötülük yapmak üzere askerlerini sağa sola gönderir. Makam ve mevkice ona en yakın olan, fitnenin en büyüğünü yapandır. Hepsi yaptıklarını anlatmak üzere İblis’in yanına gelir ve içlerinden birisi:
-‘Ben şunu, şunu yaptım’ der. Ancak İblis, ona:
-‘Senin yaptığın da bir şey mi?’ der. Sonra bir başkası gelir ve:
-‘Falan adamı, karısından boşayıncaya kadar onun yakasını bırakmadım’ der. İblis bundan o kadar memnun olur ki, hemen onu yanına çağırır ve:
-‘Sen ne büyük iş başardın! Aferin!’ diyerek ona iltifat eder.” Müslim, Münafıkûn 67


Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.